Poradnik "ABC Cyberbezpieczeństwa"
16 maja 2023
Wirtualna rzeczywistość zmienia się bardzo szybko i często trudno jest nadążyć za nowymi zjawiskami pojawiającymi się online. Rozumiemy to doskonale, dlatego przychodzimy Wam z pomocą! Z myślą o nauczycielach, rodzicach i wszystkich, którzy na co dzień korzystają z sieci, przygotowaliśmy poradnik „ABC cyberbezpieczeństwa”, który pomoże Wam unikać tarapatów online. Korzystajcie i podawajcie dalej!
Jak wiecie, sercem działań w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) jest bezpieczeństwo online. W ramach programu nie tylko dostarczamy do szkół w całej Polsce szybki, bezpieczny i bezpłatny internet, ale też staramy się wyjaśniać Wam, na co uważać w sieci i jak dbać o swoje cyfrowe nawyki. Zapraszamy Was do udziału w eksperckich webinarach, oddajemy w Wasze ręce kursy e-learningowe, poradniki, scenariusze zajęć i inne materiały edukacyjne: wszystko po to, by jeszcze lepiej przybliżać świat internetu i sprawiać, by stawał się on dla wszystkich bezpieczną przystanią.
Cyberbezpieczny alfabet
W poradniku znajdziecie 157 ułożonych alfabetycznie pigułek wiedzy dotyczących z jednej strony wirtualnych zagrożeń, a z drugiej – dobrych praktyk i cyfrowych nawyków. Można podzielić je na cztery grupy:
- Cyberbezpieczeństwo: hasła takie jak cyberstalking, fake news, FOMO, kradzież tożsamości, niebezpieczne kontakty, oszustwa internetowe, sexting, sharenting, trolling w sieci czy vishing, a więc definicje ważnych zjawisk i zagrożeń online.
- Higiena cyfrowa: pigułki wiedzy, które podpowiadają, jak zadbać o równowagę online–offline i zdrowe nawyki – np. filtry kontroli rodzicielskiej, JOMO, social media sabbatical, offline challenge.
- Profilaktyka: porady, jak bronić się przed zagrożeniami w sieci – definicje dotyczące np. aktualizacji, kopii zapasowych, oprogramowania antywirusowego, uwierzytelniania dwuskładnikowego i zabezpieczeń biometrycznych.
- Wsparcie: hasła zawierające numery linii pomocowych i adresy punktów kontaktowych – m.in. CERT, Dyżyrnet.pl, helpline, incydent bezpieczeństwa.
To nie wszystko! Definicje zostały opatrzone obszerną bibliografią: odnośnikami do ciekawych i pomocnych materiałów, które w bardziej szczegółowy sposób objaśniają omawiane zagadnienia.
Sięgnijcie po „ABC cyberbezpieczeństwa” i nie dajcie się złapać w internetowe pułapki!