Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Poradnik "ABC Cyberbezpieczeństwa"

Wirtualna rzeczywistość zmienia się bardzo szybko i często trudno jest nadążyć za nowymi zjawiskami pojawiającymi się online. Rozumiemy to doskonale, dlatego przychodzimy Wam z pomocą! Z myślą o nauczycielach, rodzicach i wszystkich, którzy na co dzień korzystają z sieci, przygotowaliśmy poradnik „ABC cyberbezpieczeństwa”, który pomoże Wam unikać tarapatów online. Korzystajcie i podawajcie dalej!

Jak wiecie, sercem działań w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) jest bezpieczeństwo online. W ramach programu nie tylko dostarczamy do szkół w całej Polsce szybki, bezpieczny i bezpłatny internet, ale też staramy się wyjaśniać Wam, na co uważać w sieci i jak dbać o swoje cyfrowe nawyki. Zapraszamy Was do udziału w eksperckich webinarach, oddajemy w Wasze ręce kursy e-learningowe, poradniki, scenariusze zajęć i inne materiały edukacyjne: wszystko po to, by jeszcze lepiej przybliżać świat internetu i sprawiać, by stawał się on dla wszystkich bezpieczną przystanią.

Cyberbezpieczny alfabet

W poradniku znajdziecie 157 ułożonych alfabetycznie pigułek wiedzy dotyczących z jednej strony wirtualnych zagrożeń, a z drugiej – dobrych praktyk i cyfrowych nawyków. Można podzielić je na cztery grupy:

  • Cyberbezpieczeństwo: hasła takie jak cyberstalking, fake news, FOMO, kradzież tożsamości, niebezpieczne kontakty, oszustwa internetowe, sexting, sharenting, trolling w sieci czy vishing, a więc definicje ważnych zjawisk i zagrożeń online.
  • Higiena cyfrowa: pigułki wiedzy, które podpowiadają, jak zadbać o równowagę online–offline i zdrowe nawyki – np. filtry kontroli rodzicielskiej, JOMO, social media sabbatical, offline challenge.
  • Profilaktyka: porady, jak bronić się przed zagrożeniami w sieci – definicje dotyczące np. aktualizacji, kopii zapasowych, oprogramowania antywirusowego, uwierzytelniania dwuskładnikowego i zabezpieczeń biometrycznych.
  • Wsparcie: hasła zawierające numery linii pomocowych i adresy punktów kontaktowych – m.in. CERT, Dyżyrnet.pl, helpline, incydent bezpieczeństwa.

To nie wszystko! Definicje zostały opatrzone obszerną bibliografią: odnośnikami do ciekawych i pomocnych materiałów, które w bardziej szczegółowy sposób objaśniają omawiane zagadnienia.

Sięgnijcie po „ABC cyberbezpieczeństwa” i nie dajcie się złapać w internetowe pułapki!

Autor: Piotr Chojnicki

Banery/Logo